Novembri esimeses pooles toimus Riias juba viiendat korda sotsiaalse ettevõtluse foorum, seekordse alapealkirjaga ”Elamisväärsed linnad”.

Peale Medi eestvedaja Paavo Ala esindasid Eestit ka Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku juhatuse esimees Jaan Aps, Tagupirdi Lavka tegevjuht Riinu LepaLinnalabori juhatuse liige Teele Pehk ja Tartu Ülikooli Euroopa Kolledži direktor Kristiina Tõnnisson, kes oli ühe põnevama paneeldiskussiooni moderaatoriks.

Eesti sotsiaalsed ettevõtjad saabusid Lätti juba päev varem, mil toimus esmakohtumine suursündmuse peakorraldaja Ieva Moricaga Läti Sorose Fondist. Lisaks korraldati eelõhtul vabas õhkkonnas kohtumine teiste esinejatega. Juba seal saime tuttavaks ligi paarikümne esineja ja korraldajaga, väga meeldivas õhkkonnas aeti juttu hiliste tundideni.

Sotsiaalse Ettevõtluse Foorum algas avapäeval hoogsa breiktantsuga. Sama energiliselt möödusid kaks päeva foorumil ning töötubades. Sai jälgida palavaid diskussioone sotsiaalse ettevõtluse arengutest erinevates riikides, sotsiaalse ettevõtluse defineerimise vajadusest ja võimalustest, elanike kaasamisest erinevate ühiskondlike probleemide lahendamisel, kogeda kümnete sotsiaalsete ettevõtjate näiteid tehtust ja plaanidest ning väga palju muudki.

Jaan Aps rääkis väga selgelt, haaravalt ja mõtlemapanevalt Eesti Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustiku tegevusest, mainides ka selle liiget Medit, tuues heaks näiteks sotsiaalse ettevõtluse mõjuraportid. Temaga samal paneeldiskussioonil oli teiste hulgas ka sotsiaalse ettevõtluse suurkuju Carlo Borzaga Trento Ülikoolist Itaaliast.

Riinu Lepa Tagurpidi Lavkast oli enne paneeldiskussiooni teise päeva lõpus esinejaks ka intiimsemas töötoas jätkusuutliku toidu teemal. Sinna olid kogunenud selle valdkonna entusiastid ja eestvedajad eri riikidest. Kõik osalenud said sõna sekka öelda tekitades äärmiselt elava ja huvitava arutelu.

Värvikimate kujudena olid foorumile esinema kutsutud sotsiaalse ettevõtluse konsultant Phil Tulba Suurbritanniast, kes on endine tippsportlane, olles jooksnud isegi MM-il. Tema ettekandest pärines ka huvitv termin Social Return of Investment. Põnev ja südantliigutav oli kuulata Raimonds Elbakjans’i Lätist, kes on noorteühenduse “Ghetto Family” rajaja. Tema pingutused kaasata ja rakendada noori tänavatelt, tehes seda spordi ja sündmuste kaudu, olid võimsad ja viie aastaga ka tulemuslikuks osutunud. Kõikide esinejate, ka eestlaste tutvustused leiab huvi korral siit.

Riinu Lepa ja Paavo Ala osalesid koos nelja teise Baltikumi sotsiaalsete ettevõtjatega lõpupaneelis, kus särava moderaatori Ilze Saleniece eestvedamisel tutvustati enda ettevõtmiste ideede sündi, kogemusi ja vastati küsimustele eesmärkide, väljakutsete, lahenduste jm. teemadel. Kahepäevase diskussioonimaratoni lõpuspurdi elavdamiseks võeti iga küsimuse vastamiseks kasutusele erinevad ootamatud aksessuaarid – prillid, kõvakübarad, erinevad tööriistad, õhupallid – mille esinejad osavalt ära kasutasid. Usume, et esinemine oli ühtviisi põnev ja hariv nii osalejatele kui kuulajatele.

Medi jaoks oli erakordselt huvitav info ja kogemuste vahetamine Läti Samariitlaste Ühenduse juhi Andrisega. Ühendus on Lätis häirenuputeenuse – ja mitmete muude eakate ja puuetega inimeste hooldusteenuste – osutaja alates 2004. aastast. Tänaseks on neil ligikaudu 500 hoolealust ja oma hooldusmeeskonnad, kes häirekutse peale vajadusel kohale sõidavad. Tuli ka tõdeda, et takistused häirenupu kasutuse kasvus ja kohalike omavalitsustega läbirääkimisel on mõlemas Balti riigis üsna samad. Saime Andriselt põhjalikumaks kohtumiseks küllakutse, mida tulevikus kindlasti kasutame. See oli toimunud foorumi otsene lisakasu – on, mida edaspidigi oodata.

Foorumil osales ligi 50 esinejat, üle 260 osaleja paljudest Euroopa riikidest, reaalajas toimunud veebiülekannet jälgis ligi 2000 inimest ja meediakajastused ilmuvad Lätis siiani.

Pildi- ja videomaterjali leiab viidetelt: ettekanded-paneeldiskussioonid, s.h. Tagurpidi Lavka ja Medi esinemine; foorumi pildid; õhtuse suhtlusürituse pildid; uudisteagentuuri Leta pildid.

Olid tõeliselt põnevad ja suhtlusrohked päevad, mille järelkajad ja -tegevused siiani kestavad. Saime mitu huvitavat ideed, mida testida ja ellu viia. Muide, Riia on 2014. aastal Euroopa kultuuripealinn. Tasub tagasi tulla!